Wznosząca się nad Sobieszowem góra Chojnik z natury jest doskonałym punktem lokalizacji budowli obronnej. Dlatego w źródłach historycznych można znaleźć wzmianki o istniejącym na szczycie grodzie plemienia Bobrzan oraz dworze myśliwskim wzniesionym przez księcia Bolesława Rogatkę. Powstanie murowanego zamku datuje się na około 1355 rok, kiedy to panujący książe świdnicko - jaworski Bolko II, umacniał swoje ziemie licznymi warowniami.
Po śmierci Bolka II wdowa po nim księżna Agnieszka oddała zamek w 1392 roku późniejszemu protoplaście potężnego śląskiego rodu - Gotsche Schoffowi. Zamek pozostał z krótką przerwą w rękach Schaffgotschów do końca swojego istnienia. Gotsche Schoff istniejące zabudowania wzbogacił w 1405 roku o kaplicę św.Jerzego i św.Katarzyny, którą umieścił nad bramą wjazdową w wykuszu z czerwonego piaskowca
Zamek nigdy nie posiadał studni, a wodę gromadzono w skalnych cysternach, najpierw na zamku górnym, potem kolejna znalazła się na terenie zamku dolnego.
iedy w 1634 roku ścięto Jana Ulryka von Schaffgotscha, zamek został skonfiskowany przez cesarza, jednak w 1649 roku zwrócono go poprzednim właścicielom. Nie przenieśli oni tu swojej stałej siedziby. Gdy 31 sierpnia 1675 roku zamek spłonął od uderzenia pioruna nie podjęto się już odbudowy. Opuszczona warownia popadła w ruinę.